}

دمای مناسب یو پی اس و باتری یو پی اس

براساس دستورالعمل های صنعتی ASHRAE( انجمن مهندسین گرمایش و تهویه مطبوع آمریکا) دمای هوای تجهیزات IT مانند یو پی اس (UPS) و باتری آن، باید هم اندازه دمای اتاق ( 20-25 درجه سانتیگراد) و یا کمی بالاتر از آن ( تا 27درجه سانتیگراد) ، باشد و این دیدگاه که تجهیزات الکترونیکی باید سرد نگه داشته شوند، دیدگاهی اشتباه است.

در مورد باتری ، اگرچه که به دلیل انجام واکنش های شیمیایی درون باتری ، افزایش دما موجب افزایش عملکرد باتری می شود ، اما باید بدانیم افزایش دمای طولانی مدت موجب کاهش طول عمر باتری می شود به طوری که اعلام شده است هر 10 درجه افزایش دما ( از 25 درجه سانتیگراد) موجب کاهش 50 درصدی عمر باتری های یو پی اس می شود.

در یو پی اس و یا سایر دستگاه های الکترونیکی افزایش دما باعث کاهش مقاومت اجزای دستگاه و در نتیجه باعث افزایش جریان الکتریکی بین اجزای دستگاه می شود و باعث ایجاد نقص و خرابی در برخی قطعات دستگاه می شود.

طراحی یو پی اس و باتری یو پی اس به گونه ای است که می توانند تا دمای بالاتر از 90 درجه فارنهایت ( 2/32 درجه سانتیگراد) دوام آورند اما ممکن است به خوبی کار نکنند و در بلند مدت طول عمر آن ها کاهش پیدا کند.

 

علاوه بر افزایش دما ، کاهش دما نیز می تواند تاثیر منفی بر روی طول عمر و عملکرد دستگاه ها و باتری ها بگذارد اما تاثیر آن کمتر از گرما است.

کاهش دما موجب افزایش مقاومت دستگاه ها و باتری ها و در نتیجه کاهش عملکرد آن ها می شود. اگر دستگاه ها در دمای متعادل اتاق 100 درصد بازدهی خود را دارند ، این عدد در دمای پایین تر ، کمتر می شود و ما نمی توانیم از تمام ظرفیت دستگاه و یا باتری استفاده کنیم.

کاهش بیش از حد دما ( 20_ درجه سانتی گراد به پایین) موجب از کار افتادن دستگاه ها و باتری ها می شود.

به طور کلی بهترین و مناسب ترین دما برای یو پی اس و باتری یو پی اس ، ” 25 درجه سانتی گراد ” می باشد.

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

X